ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Εγγραφή και δημιουργία μαθητικών λογαριασμών στο ΠΣΔ για τους μαθητές και μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Για όλους τους μαθητές/μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης λειτουργεί μία νέα αυτοματοποιημένη διαδικασία δημιουργίας μαθητικών λογαριασμών ΠΣΔ με ευθύνη του κηδεμόνα, η οποία υλοποιείται με τα παρακάτω βήματα:

1. Η εγγραφή γίνεται από τον κηδεμόνα κάθε μαθητή/μαθήτριας μέσω της εφαρμογής εγγραφής που βρίσκεται στη διεύθυνση https://register.sch.gr/students/.
  2. Για την εγγραφή απαιτείται από τον κηδεμόνα: (α) η χρήση ηλεκτρονικής συσκευής με πρόσβαση στο Διαδίκτυο και (β) να διαθέτει κινητό τηλέφωνο και προσωπική ηλεκτρονική διεύθυνση αλληλογραφίας (email).
  3. Η εφαρμογή εγγραφής αρχικά εμφανίζει εισαγωγική σελίδα, με χρήσιμες πληροφορίες για τον μαθητή και τον κηδεμόνα του.
  4. Ο κηδεμόνας εφόσον το επιθυμεί μπορεί να συνεχίσει με την εγγραφή με το κατάλληλο πλήκτρο που υπάρχει στο τέλος της σελίδας και το οποίο οδηγεί στη φόρμα εγγραφής.
  5. Στη φόρμα εγγραφής θα πρέπει: (i) Όλα τα πεδία να συμπληρωθούν ακριβώς όπως αναγράφονται σε έλεγχο προόδου του/της μαθητή/μαθήτριας που έχει λάβει πρόσφατα από το σχολείο.  (ii) Η συμπλήρωση όλων των πεδίων είναι υποχρεωτική. (iii) Τα πεδία email κηδεμόνα και κινητό τηλέφωνο κηδεμόνα συμπληρώνονται με σκοπό την εύκολη ανάκτηση των στοιχείων του λογαριασμού (όνομα χρήστη και κωδικός πρόσβασης) από τον κάτοχό του.
  6. Αφού ο κηδεμόνας διαβάσει τους Όρους Χρήσης και τη Δήλωση Εχεμύθειας μπορεί να προχωρήσει στην υποβολή της φόρμας για τη δημιουργία του μαθητικού λογαριασμού.
  7. Η ορθότητα των στοιχείων μαθητή/μαθήτριας επιβεβαιώνεται από το σύστημα mySchool και δημιουργείται ο λογαριασμός.
  8. Με τη δημιουργία του λογαριασμού εμφανίζονται τα στοιχεία πρόσβασης, όνομα χρήστη (username), κωδικός πρόσβασης (password) και e-mail, τα οποία και πρέπει να διατηρήσει ο κηδεμόνας για την πρόσβαση του μαθητή στις υπηρεσίες του ΠΣΔ.
  9. Ταυτόχρονα, αποστέλλεται ηλεκτρονικό μήνυμα στην e-mail διεύθυνση του κηδεμόνα με το όνομα χρήστη και χρήσιμες οδηγίες για την ανάκτηση του κωδικού πρόσβασης σε περίπτωση που ξεχαστεί.
  10. Σε περίπτωση που δεν καταστεί δυνατή η επιβεβαίωση της ορθότητας των στοιχείων (βήμα 7) και η δημιουργία του λογαριασμού, ο κηδεμόνας μπορεί να επικοινωνήσει με το σχολείο ώστε να διασταυρώσει την ορθότητα των στοιχείων του/της μαθητή/μαθήτριας. Εναλλακτικά, μπορεί να υποβάλει αίτημα υποστήριξης προς το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο από τη σχετική επιλογή που υπάρχει στην οθόνη της εφαρμογής.

Για την προστασία της ιδιωτικότητας του μαθητή/μαθήτριας το όνομα χρήστη (username) που παράγεται δεν έχει σχέση με τα προσωπικά στοιχεία του μαθητή/μαθήτριας.

Κατ? εφαρμογή του Νέου Ευρωπαι?κου? Κανονισμού Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων 2016/679 και του νόμου 4624/2019), σας ενημερώνουμε σχετικά με την επεξεργασία των προσωπικών δεδομένων σας από το Ελληνικό Δημόσιο όπως εκπροσωπείται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, ως υπεύθυνο επεξεργασίας. Τα προσωπικά σας δεδομένα (e-mail) αποτελούν αντικείμενο επεξεργασίας από τη σχολική μονάδα λο?γω της ιδιότητα σας ως μαθητω?ν η?/και γονεω?ν η? κηδεμο?νων και της σχε?σης σας με το Ελληνικο? Δημο?σιο, ει?ναι δε αναγκαι?α για την εκπλη?ρωση των σκοπω?ν και υποχρεω?σεων του Ελληνικου? Δημοσι?ου, κατα? τις κει?μενες διατα?ξεις, για τη διασφα?λιση της απρο?σκοπτης λειτουργι?ας της εκπαιδευτικη?ς δραστηριο?τητας κατα? την περι?οδο εφαρμογη?ς των ε?κτακτων με?τρων για την αντιμετω?πιση του κορωνοι?ου? Covid-19 και την απαγο?ρευση διδασκαλι?ας με φυσική παρουσία. Επιπλέον, οι μαθητές κατά τη συμμετοχή τους στην εξ αποστάσεως εκπαι?δευση κοινοποιου?ν σε συνεργαζο?μενους με το Υπουργει?ο Παιδει?ας και Θρησκευμάτων παρο?χους υπηρεσιω?ν πληροφορικη?ς και διαδικτυακού χώρου, κατ? επιλογήν τους, όνομα η? ο?νομα χρη?στη, αποκλειστικα? προκειμε?νου να καταστει? τεχνικα? δυνατη? η συ?γχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία, με?σω της σχετικής πλατφο?ρμας τηλεδιασκε?ψεων, και αποκλειστικά για όσο χρονικό δια?στημα ισχύει η ως άνω απαγο?ρευση, και εν συνεχεία θα διαγραφούν απο? τους εν λο?γω παρο?χους. Συστη?νεται η συ?νδεση των μαθητω?ν με?σω λογισμικού πλοη?γησης (browser) (και όχι με?σω εφαρμογη?ς).

Έχετε δικαι?ωμα να λα?βετε επιβεβαι?ωση για το κατα? πο?σον η? ο?χι προσωπικα? δεδομε?να που σας αφορου?ν υφι?στανται επεξεργασι?α. Σε περι?πτωση που τα προσωπικα? σας δεδομε?να υφι?στανται επεξεργασι?α, ε?χετε το δικαι?ωμα προ?σβασης στα προσωπικα? σας δεδομε?να, λη?ψης αντιγρα?φου αυτω?ν, διο?ρθωσης ανακριβειω?ν, συμπλη?ρωσης ελλιπω?ν προσωπικω?ν δεδομε?νων, διαγραφη?ς προσωπικω?ν δεδομε?νων, διακοπη?ς της επεξεργασι?ας τους, λη?ψης τους σε δομημε?νη, κοινω?ς χρησιμοποιου?μενη και αναγνωρι?σιμη απο? μηχανη?ματα μορφη?, διαβι?βαση?ς τους σε α?λλον υπευ?θυνο επεξεργασι?ας, χωρι?ς αντι?ρρηση απο? το Ελληνικο? Δημο?σιο, διαβι?βαση?ς τους απο? το Ελληνικο? Δημο?σιο σε α?λλον υπευ?θυνο επεξεργασι?ας, εφο?σον αυτο? ει?ναι τεχνικα? εφικτο?, υποβολη?ς καταγγελι?ας στην Αρχη? Προστασι?ας Δεδομε?νων Προσωπικου? Χαρακτη?ρα, αντι?ταξης ανα? πα?σα στιγμη? στην επεξεργασι?α τους για σκοπου?ς εμπορικη?ς προω?θησης. Υπενθυμίζεται ότι η καταγραφή της εικόνας ή της συνομιλίας άλλου προσώπου χωρίς τη συγκατάθεσή του είναι παράνομη και επισύρει ποινικές, διοικητικές και αστικές κυρώσεις. Ειδικά για τους ανηλίκους απαιτείται και η συγκατάθεση του γονέα ή κηδεμόνα του.

Για οποιαδήποτε απορία έχετε σε σχέση με την επεξεργασία των προσωπικών σας δεδομένων από το Ελληνικό Δημόσιο ή/και τα σχετικά δικαιώματά σας, παραμένουμε στη διάθεσή σας (e-mail επικοινωνίας Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ).

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Εφόσον τα παιδιά(μαθητές) συμμετέχουν στη σύγχρονη και ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, θεωρείται δεδομένο ότι έχετε διαβάσει και συμφωνείτε με τα παραπάνω.